Вівторок, 19.03.2024, 14:29
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | krajznavcha praktika | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Форма входу
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Природа

Тема. Рельєф району практики

Мета: Познайомитися з рельєфом району практики; вияснити, як утворилися основні форми поверхні та дати господарську оцінку рельєфу району практики. Скласти характеристику яру, вияснити причини його утворення.

Екскурсія, практична робота.

Обладнання: компас, рулетка, блокноти, фотоапарат.

Опорні поняття:

Ерозія — процес руйнування ґрунтів і гірських порід поверхневими водами.

Яр — глибока крутосхила ритвина шириною від кількох до десятки метрів.

 

Теоретичні відомості.

 

Сильні дощі й снігопади приводять до того, що вода, стікаючи з них, підхоплює дрібні тверді часточки й несе їх до низинних ділянок земної поверхні. В результаті відбувається змив речовин із земної поверхні, руйнування ґрунтів і гірських порід водними потоками, тобто ерозія.

На рівнинах, складених рихлими породами, де чергуються височини та низинні ділянки, ерозія призводить до утворення ярів. Яри — це ритвини глибиною й шириною від кількох десятків до сотень метрів, з крутими схилами. Довжина ярів може досягати кількох кілометрів.

Яри приводять до розчленовування земної поверхні на дрібні ділянки, водяні потоки ніби нарізають землю подібно до ножа, що розрізає Це явище завдає великої шкоди сільському господарству, будівництву.

Появі й розвитку ярів можна запобігти. Для цього необхідно зменшити надходження в нього води або зменшити її руйнівну силу. З цією метою на схилах і дні ярів саджають дерева й чагарники (своєю кореневою системою ці рослини втримують грунт і гірські породи); залишають зораними найближчі ділянки землі; будують відвідні канави; проводять затримання дощових і талих вод шляхом будівництва загорож біля вершини яру (місце, де до нього надходить найбільше води та відбувається основний ріст цієї форми рельєфу).

 

Завдання для дослідження рельєфу району практики.

1.Провести спостереження і проаналізувати(за різноманітними джерелами інформації), які форми рельєфу характерні для Запорізької області.

2.Дослідити вплив сучасних екзогенних процесів на формування рельєфу.

3.Охарактеризувати форми рельєфу Запорізької області. 4.Помістити малюнки(фото) форм рельєфу щоденник з практики.

 

Завдання для вивчення та опису яру.

  1. Установити місцезнаходження яру: в якій частині міста, району розташовується, в якому напрямку та на якій відстані від коледжу.
  2. З'ясувати причину виникнення яру: неправильна обробка землі (розорювання вздовж схилу, вирубування лісу, ритвина на бровці схилу до річки та ін.); визначити, як саме це впливає на господарське використання навколишньої місцевості.
  3. За допомогою рулетки виміряти довжину та ширину яру, визначити крутизну схилів, побудувати поздовжній профіль яру та ряд його поперечних профілів.
  4. Установити вершину (початок) та гирло яру. Визначити загальний напрямок основного яру за сторонами горизонту. Якщо яр галузиться, визначити напрямок щодо головного яру (під яким кутом) та за сторонами горизонту. Провести найпростішу окомірну зйомку та скласти план яру з усіма відгалуженнями.
  5. З'ясувати, які заходи вживаються для зменшення росту яру.
  6. З'ясувати, чи зустрічаються зсуви, обвали. Якщо так, то на якій відстані спостерігаються, яку ширину мають; візуально визначити товщину шару, що зсувається, та відстань, на яку він зсунувся.
  7. Зробити кілька замальовок (фотознімків) яру (у вершині, в середній частині, в гирлі).
  8. Запропонувати заходи боротьби з ярами.

 

 

Конструктор сайтів - uCozCopyright MyCorp © 2024